Markalar


MOB PEDDINGHAUS

Mob Peddinghaus Logo


Dünyaca ünlü Alman el aletleri markası Peddinghaus, 1839 yılında Almanya’nın Altenvoerde şehrinde Peddinghaus ailesi tarafından bir ticari firma olarak kurulmuştur. Firma, 1873 yılında ilk fabrikasını kurarak üretime başlamıştır. 175 yılı aşkın bir geleneğe sahip olan Peddinghaus, başlangıç döneminde çalışmalarını madencilik ekipmanları üretimi ve demiryolu inşası alanındaki faaliyetleri üzerine yoğunlaştırmıştır. Ardından, bugün adı “Peddinghaus” markasıyla özdeşleşmiş olan çekiç başta olmak üzere çapa, manivela, vinç imalatına başlanmış ve bu el aletlerinin yanı sıra beton karıştırıcılarında kullanılmak üzere çelik bilye üretimi de gerçekleştirilmiştir.

Almanya’nın bu köklü firması 1939’da 100. kuruluş yılını tüm Altenvoerde halkıyla birlikte kutlamıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla faaliyetlerine ara veren Peddinghaus, savaş sonrası üretime tekrar başlamıştır. 1969 yılına gelindiğinde Wuppertal’de bir takım tezgâhı üretim tesisi satın alan Peddinghaus, tezgâh üretimine de başlamıştır. 1983 yılında bu fabrikasında Volkswagen firmasına pivot dişlisi üretimi için 4000 ton kapasiteli dövme presi inşa etmiştir.

1987 yılında firma, tezgâh ve el aleti üretimini ayırmıştır. O tarihe kadar ağırlıklı olarak otomotiv sektörü için dövme parça üretimiyle yüksek cirolara ulaşmış olan Peddinghaus, firma yöneticisi ve halen Gurubun Almanya Genel Müdürlüğünü yapan Axel Hölscheid’ın ön görüsüyle, şirketin geleceğinin el aleti sektöründe olduğu kararını almıştır. Peddinghaus ailesinin de onayı ile firma bu tarihten itibaren ağırlıklı olarak el aleti üretmeye başlamıştır. Daha sonra Wuppertal’de bits üretimi yapan Schröder firmasını satın alan Peddinghaus’un ürün gamı zenginleşmiştir.

 

Peddinghaus, 1991 yılında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde el aleti üretimi yapan Fransız MOB Grubu tarafından satın alınmıştır. O günden bu yana Peddinghaus markası MOB Grubu içinde üretilmeye devam etmektedir. Günümüzde Peddinghaus markalı ürünler MOB Gurubunun Fransa ve diğer Avrupa ülkelerindeki fabrikalarında, geniş bir ürün yelpazesi içinde, yüksek kalite standartlarında ve müşteri beğenisi ön planda tutularak üretilmekte; global pazarlarda kullanıcılarla buluşturulmaktadır.

Hand Tool 1

Hand Tool 2

Hand Tool 3

Hand Tool 4

Hand Tool 5